تبلیغات
مهر مادری - پاپ اسمیر چیست؟
پیام بهداشتی
پاپ اسمیر چیست؟

بسیاری از خانم‌ها از انجام آزمایش «پاپ‌اسمیر» نگران و مضطرب هستند. گرچه ممكن است انجام این آزمایش كمی ناراحت كننده باشد. «پاپ‌اسمیر» راه بسیار مهمی برای تشخیص زودرس سرطان گردن رحم است.
شیوع سرطان گردن رحم در كشورهای پیشرفته به دلیل انجام «پاپ‌اسمیر» نسبت به گذشته كاهش یافته است. ولی این سرطان هنوز در كشورهای در حال توسعه شیوع زیادی دارد.
كشیدن سیگار، داشتن رفتارهای پرخطر و ابتلا به زگیل‌های تناسلی از عوامل مهم مستعد كننده بروز این سرطان هستند.


اهمیت پاپ اسمیر

آزمایش پاپ‌اسمیر تغییرات پیش‌ سرطانی احتمالی را در سلولهای گردن رحم نشان می‌دهد. اگر تغییرات پیش‌‌سرطانی در مراحل ابتدایی كشف و درمان نشوند، ممكن است به تغییرات سرطانی تبدیل شوند.
انجام آزمایش بهترین راه برای كاهش مرگ‌ومیر ناشی از سرطان گردن رحم است و به‌طور كلی روش مؤثری برای پیشگیری از سرطان گردن رحم است. در این آزمایش تغییرات پیش‌سرطانی احتمالی در سلول‌های گردن رحم كشف می‌شود.
درمان به‌موقع و مناسب این تغییرات پیش‌سرطانی از بروز سرطان در سلول‌های گردن رحم در آینده جلوگیری خواهد كرد.

چه كسانی باید این آزمایش را انجام دهند؟

همان‌طور كه گفته شد استفاده از آزمایش «پاپ‌اسمیر» باعث كاهش مرگ‌ومیر ناشی از سرطان گردن رحم می‌شود.
درباره این‌كه چه كسانی و چه موقع و با چه فاصله‌ای باید این آزمایش را انجام دهند، اختلاف نظر وجود دارد. اما بر اساس توصیه‌های بیشتر مجامع معتبر علمی دنیا، انجام «پاپ‌اسمیر» برای تمامی زنانی كه از لحاظ جنسی فعال هستند و بیشتر از 18 سال سن دارند، توصیه می‌شود.
فاصله توصیه شده بین آزمایش‌ها بین یك تا سه سال است كه بسته به نظر پزشك شما، این فاصله ممكن است كمتر یا بیشتر باشد.در افرادی كه رحم با جراحی از بدن خارج شده است (عمل هیستركتومی)، بسته به نوع عمل جراحی و علت آن، پزشك درباره لزوم انجام «پاپ‌اسمیر» تصمیم می‌گیرد.
منبع: بنیاد امور بیماری‌های خاصنویسنده : م منتظری | نظرات() | ایجاد مطلب:1389/10/4 در 11:33