تبلیغات
مهر مادری - بهبودی پس از سزارین
پیام بهداشتی
بهبودی پس از سزارین

پس از سزارین حال من چطور خواهد بود؟

پس از سزارین شما نیز مثل هر مادر دیگری با در آغوش گرفتن فرزندتان احساس سرخوشی و در عین حال خستگی خواهید داشت. ولی در عین حال زخمی هم بر روی شكم دارید. به هر حال شما در دوره نقاهت پس از یك جراحی شكمی بزرگ هستید. بطور معمول بیمارانی كه تحت جراحی سزارین قرار گرفته اند 1 تا 2 روز بعد از جراحی در بیمارستان می مانند. معمولا نیازی به آنتی بیوتیك ندارید مگر اینكه برایتان تجویز شده باشد. پس از مرخص شدن می توانید حمام كنید. نیازی به پانسمان مجدد در محل برش ندارید، كافی است محل را خشك نگه دارید.

پس از سزارین چه نوع مسكنی دریافت می كنم؟

اگر برای سزارین تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اید و یا از طریق اپی دورال و اسپینال دوزهای مرفین اضافی دریافت نمی كنید. ممكن است به شما بلافاصله پس از جراحی تركیبات مخدر سیتمیك تزریق شود. ممكن است هر چند ساعت داروی ضد درد بصورت تزریق یا شیاف دریافت كنید.

در هیچ شرایطی از اینكه درخواست مسكن كنید خجالت نكشید. شما نباید در سكوت رنج ببرید و هر چه بیشتر صبر كنید كنترل درد مشكل تر می شود. بعلاوه، هر چه راحت تر و آرام تر باشید شیردادن و براه افتادن برای خودتان آسان تر خواهد بود.


در اولین روزهای پس از سزارین تا چه حد بهبودی حاصل می شود؟

ممكن است بلافاصله پس از جراحی احساس گیجی و تهوع داشته باشید. بسیاری از مادران در سراسر بدن احساس خارش دارند بخصوص آنهایی كه از طریق اپی دورال یا اسپینال مواد مخدر دریافت كرده اند. در چنین صورتی به پزشك اطلاع دهید تا داروی ضد خارش برایتان تجویز كند.

اگر بخواهید نوزاد را شیر دهید می توانید در اولین فرصت ممكن این كار را انجام دهید. از پرستار بخواهید كه به شما آموزش دهد چگونه در وضعیت خوابیده به پهلو به نوزاد شیر دهید.

ممكن است در محل برش سزارین احساس درد و بی حسی كنید. محل برش ممكن است كمی برآمده و برجسته بوده و از رنگ پوست تان تیره تر باشد. عطسه، سرفه یا سایر فعالیت هایی كه در محل شكم فشار ایجاد نماید، در روزهای اول دردناك خواهد بود ولی روز به روز و رفته رفته بهتر خواهید شد.

پرستار شما در ابتدا هر چند ساعت یكبار به بالین شما خواهد آمد كه وضع شما را كنترل كرده و به شما كمك نماید. او علائم حیاتی شما را كنترل می كند، شكم شما را لمس می كند تا ببیند آیا رحم سفت است و میزان خونریزی واژن را بررسی می كند. نظیر هر زنی كه به تازگی بچه ای بدنیا آورده است شما نیز دارای ترشحاتی از واژن خواهید بود كه حاوی خون و بافت های اضافی كنده شده از حفره درونی رحم است. ممكن است اولین بار كه از جا برمی خیزید مقداری زیادی از این ترشحات خونی دفع شوند و تا 3 یا 4 روز اول به رنگ قرمز روشن خواهد بود.

همچنین پرستار به شما آموزش خواهد داد كه چگونه سرفه كنید یا تمرینهای منظم تنفس انجام دهید تا مایعات جمع شده در ریه ها تخلیه شود. این امر در صورتیكه بیهوشی شما از نوع عمومی بوده باشد بسیار حائز اهمیت است. (خطر ابتلا به پنومونی با این عمل كاهش می یابد). دقت كنید كه هنگام سرفه (و نیز عطسه و خنده) دستها یا یك بالش روی محل زخم بگذارید. اگر همه چیز روبراه باشد سرم و سوند ادراری در عرض 12 ساعت پس از جراحی برداشته خواهد شد و شما به محض آنكه میل به خوردن داشته باشید می توانید غذا بخورید.

در دو روز اول ممكن است از نفخ و تجمع گاز در شكم رنج ببرید. از آنجا كه حركات روده بعد از جراحی كند می شود گاز در روده تجمع می یابد. حركت كردن و راه رفتن به سیستم گوارشی كمك می كند تا مجددا فعالیت خود را از سرگیرد. اگر ناراحتی شما زیاد باشد پرستار به شما داروهای ضد نفخ حاوی سایمتیكون می دهد این دارو باعث می شود كه حباب های گاز راحت تر كنار یكدیگر جمع شوند و گاز دفع شود. اما اگر باز هم دفع نداشتید حتما اطلاع دهید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. مصرف سایمتیكون در دوران شیر دهی بی خطر است.

احتمالا در روز جراحی و مسلما در روز بعد از آن به شما توصیه می شود كه تخت را ترك كنید. (با این حال سعی نكنید كه خودتان به تنهایی از تخت برخیزید. برای اولین بار پرستار باید در كنار شما باشد) هنگامیكه در تخت هستید با حركت دادن و كشیدن ساق ها و چرخاندن مچ پا خون را در ساق پا به جریان بیاندازید. در روز دوم باید با كمك همسرتان یا پرستار چند بار در اتاق قدم بزنید. این امر به گردش خون در بدن كمك می كند، از تنبلی روده ها می كاهد، و خطر لخته شدن خون را در ساق پا كاهش می دهد. در ابتدا ممكن است حتی رفتن به دستشویی غیر ممكن به نظر برسد ولی حركت كردن در بهبود شما اهمیت خاصی دارد می توانید برنامه راه رفتن را طوری تنظیم كنید كه پس از دریافت مسكن باشد تا درد كمتری احساس كنید.

احتمالا در عرض 7 تا 10 روز بخیه ها را خواهند كشید. این عمل چند دقیقه بیشتر وقت نمی گیرد و شما تنها كمی احساس نیشگون گرفتن می كنید؛ ولی درد ندارد.

در اولین روزهای پس از مرخص شدن از بیمارستان تا چه حد بهبودی حاصل می شود؟

پس از ترك بیمارستان به كمك زیادی نیاز خواهید داشت. اگر تاكنون كسی پیشنهاد كمك به شما نكرده است از همسر خود، بستگان و یا دوستان تقاضای كمك كنید.

انتظار نداشته باشید كه به محض رسیدن به منزل، مسكن را كنار بگذارید. ممكن است تا یك هفته پس از جراحی نیز به مسكن نیاز داشته باشید. (اگر خودتان نوزاد را شیر می دهید از مصرف آسپرین یا داروهای حاوی استیل سالسیلیك اسید بپرهیزید).

میزان مصرف مایعات را بیافزائید تا دچار یبوست نشوید. محل زخم روز به روز بهتر خواهد شد. با این حال ممكن است تا چندین هفته حساس باشد. در صورتیكه در محل زخم علائم عفونت از جمله گرمی، قرمزی یا ورم وجود داشته و یا زخم ترشح دارد، درد بدتر شده و یا درد ناگهانی آغاز شده است، و نیز اگر تب دارید (حتی اگر زخم خوب شده است) فورا به پزشك مراجعه كنید.

خونریزی و ترشح از واژن باید رفته رفته كم شود و البته ممكن است تا 6 هفته ادامه یابد. ترشح تدریجا به رنگ قرمز روشن و سپس صورتی و پس از آن زرد مایل به سفید تغییر می كند. اگر خونریزی نظیر قاعدگی بیشتر از 4 روز اول پس از زایمان ادامه یابد و یا بعد از كاهش، مجددا افزایش پیدا كند به پزشك خود مراجعه كنید.

تا چه حد میتوانم فعال باشم؟

وقتی به منزل می روید استراحت كافی برایتان لازم است؛ با این حال باید بطور منظم از جا برخاسته و حركت كنید. راه رفتن پدیده بهبود را تسریع كرده و به پیشگیری از عوارضی نظیر لخته شدن خون كمك می كند، ولی نباید فعالیت بیش از حد باشد. از فعالیت آهسته شروع كنید و رفته رفته به میزان آن بیافزائید. از آنجائیكه در حال بهبود از یك عمل جراحی شكمی بزرگ هستید عضلات شكم شما تا مدتی درد خواهند داشت؛ سخت نگیرید و از بلند كردن چیزهای سنگین تر از وزن نوزاد تا 8 هفته بپرهیزید.

درعرض 6 تا 8 هفته شما قادر خواهید بود كه به میزان متوسطی فعالیت كنید ولی برای تمرینات بیشتر تا وقتی كه پزشك به شما اجازه نداده صبر كنید. ممكن است چندین ماه طول بكشد تا شما به حالت قبل بازگردید. درعرض 4 تا 6 هفته و با صلاحدید پزشك می توانید مقاربت جنسی را آغاز كنید.

محل برش عمل چه شكلی دارد؟

در ابتدا جای زخم اندكی برجسته و بالا آمده است و رنگی تیره تر از پوست طبیعی خودتان دارد ولی در عرض 6 هفته پس از جراحی كاملا كوچك می شود. طول برش سزارین 10 تا 15 سانتیمتر است و حدود 3 میلیمتر عرض دارد. با گذشت زمان رنگ زخم برش سزارین به رنگ پوستتان نزدیك تر می شود وعرض آن نیز به نصف میزان قبل تقلیل می یابد.

برش سزارین معمولا در قسمت پایین شكم قرار دارد. محل زخم تدریجا با موهای زهار پوشانده می شود و احتمالا خیلی پایین تر از دور كمر لباس زیر یا بیكینی قرار می گیرد. هنگام بهبود ممكن است خارش نیز داشته باشد.

احساسات من چگونه خواهد بود؟

پس از سزارین مادران احساسات كاملا متفاوتی دارند. ممكن است اگر دوست داشتید كه با زایمان طبیعی نوزاد را بدنیا آورید، با انجام سزارین كمی ناامید شوید. شاید هم اصلا به نوع بدنیا آوردن نوزاد اهمیت نمی دادید. بخصوص اگر بارداری همراه با عارضه داشتید و یا نگران سلامت نوزاد بودید. بعضی از خانمها كه بعد از طی كردن دردهای زایمان به مدت طولانی، سزارین می شوند احساس آرامش می كنند در حالیكه عده ای دیگر ممكن است از اینكه نهایتا پس از ساعتها درد كشیدن سزارین شده اند ناراحت شوند. بعضی از مادران ابراز می دارند كه احساس می كنند سرشان كلاه رفته است كه سزارین شده اند بخصوص اگر در كلاسهای زایمان شركت كرده باشند. برخی دیگر می گویند كه احساس می كنند از سایر خانمها كمترند زیرا به سزارین احتیاج داشته اند. وجود چنین احساساتی شایع است و رهایی از آن مشكل است و اگر شما نیز چنین احساسی دارید ممكن است مدتها طول بكشد تا بتوانید با نوع زایمانی كه متفاوت از آن چیزی بوده كه در دوران بارداری انتظارش را داشته اید كنار بیایید.

ممكن است دانستن این امر كه تولد نوزاد برای بسیاری از خانم ها - خواه طبیعی و خواه از طریق سزارین - بسیار با آنچه انتظارش را داشته اند متفاوت بوده است، به شما كمك كند.

اگر شما در واقعیت لزوم انجام جراحی شك دارید با پزشك خود در این زمینه صحبت كنید و از او بخواهید تا علت این تصمیم را برایتان توضیح دهد. بخاطر داشته باشید كه شما ممكن است طیفی از احساسات گوناگون را نظیر سایر مادران در دوران پس از زایمان تجربه كنید. بدون در نظر گرفتن نوع زایمان، افسردگی پس از زایمان شایع است خواه پس از زایمان طبیعی و خواه پس از سزارین. اگر شما واقعا احساس اندوه دارید نزد مشاور یا روانپزشك بروید. ممكن است به افسردگی پس از زایمان دچار شده باشید.


نویسنده : م منتظری | نظرات() | ایجاد مطلب:1389/09/16 در 12:17