تبلیغات
مهر مادری - ورزش‌های پس از حاملگی: آیا بدن‌تان آماده است ؟
پیام بهداشتی
ورزش‌های پس از حاملگی: آیا بدن‌تان آماده است ؟
چه مدت پس از زایمان می‌توانم ورزش را آغاز كنم ؟
كالج آمریكایی پزشكی حاملگی وبیمارهای زنان معتقد است كه وقتی كه خود را آماده می‌بینید، اشكالی ندارد به تدریج ورزش را آغاز كنید ولی پزشك‌تان ممكن است از شما بخواهد تا معاینه‌ی 6 هفته بعد از زایمان صبر كنید تا ابتدا  وضعیت كلی شما را بررسی كند.
در كل، اگر در زمان حاملگی ورزش می‌كرده‌اید و یك زایمان واژینال نرمال داشته‌اید، می‌توانید ورزش‌های زمان حاملگی یا حداقل ورزش‌های سبك مانند پیاده‌روی، شنا و حركات كششی  را در چند روز پس از زایمان ادامه دهید. پس از نخستین هفته‌ی بعد از زایمان، یك پیاده‌روی سبك نیم‌ساعته 3 بار در هفته كافی و خوب خواهد بود.  با گذشت زمان وبازیافتن توان‌خود می‌توانید تعداد دفعات یا مدت زمان پیاده‌روی را افزایش دهید.


اگر سزارین داشته ‌اید، شش تا هشت هفته تا آغاز ورزش صبر كنید. با این حال، پیاده‌روی آهسته مفید است زیرا  این كار بهبود را سریعتر نموده و به جلوگیری از مشكلاتی مانند لخته شدن خون كمك می‌كند.
اگر در زمان حاملگی فعالیتی نداشته ‌اید یا به مرور زمان عادت ورزش خود را از دست داده‌اید، به آهستگی آغاز به ورزش كنید و پیش از آن با پزشكتان مشورت كنید.
در هر حالت، به یاد داشته باشید كه مفاصل و رباط‌های شما به مدت سه تا پنج ماه هنوز شل خواهند بود لذا مراقب قدم‌های‌تان باشید. اگر می خواهید در یك كلاس ورزشی شركت كنید، سعی كنید كلاسی را بیابید كه زیر نظر یك متخصص ورزش بعد از حاملگی باشد یا كلاسی كه روی حركات نرم و كششی تمركز داشته باشد.
ورزش برایتان خوب است ولی در نخستین ماه‌های پس از زایمان، در آن زیاده‌روی نكنید. بدن شما برای بهبود به زمان نیاز دارد و شما نیز برای سازگار شدن با نقش جدیدتان به زمان نیاز دارید.
آیا باید مراقب عضلات شكمی خود باشم ؟
بسیاری از مادران با كش آمدن و برآمدن شكم ‌شان در زمان حاملگی و زایمان با فضائی میان عضلات شكم روبرو می‌شوند. تقریباً چهار تا هشت هفته بعد از زایمان طول می‌كشد تا این فضا بسته شود.
اگر ورزش‌های شكمی را پیش از بسته شدن این حفره آغاز كنید احتمال آسیب دیدن  آن عضلات وجود دارد لذا پیش از این كار مطمئن شوید كه شكم‌تان آماده است:

  •  صاف به پشت بخوابید و زانو‌های خود را جمع كنید
  •  انگشتان دست چپ خود را، در حالی كه كف دست به سمت شما باشد، روی ناف‌تان بگذارید. دست راست خود را بالای ران بگذارید.
  • دم عمیق بكشید و بعد بازدم. در هنگام بازدم، سر و شانه‌های خود را از زمینجدا كرده و دست راست خود را روی ران تا زانو بكشید. این كار موجب انقباض عضلات شكم می‌شود و باید بتوانید فضائی میان عضلات را حس كنید.
اگر فضا سه یا چهار انگشت پهنا داشت، می‌توانید به آرامی با یك‌ وری كردن لگن و كشیدن پاها به تقویت عضلات شكم بپردازید. آنگاه كه پهنای  فضا به یك یا دو انگشت رسید، می‌توانید دراز نشست را آغاز كنید.نویسنده : م منتظری | نظرات() | ایجاد مطلب:1389/09/19 در 12:14