تبلیغات
مهر مادری - علائم خطر در ورزش طی دوران بارداری
پیام بهداشتی
علائم خطر در ورزش طی دوران بارداری

یك برنامه ورزشی متعادل، عضلات شما را قوی و انعطاف پذیر نگه می دارد و برای آمادگی مراحل زایمان بسیار مفید است. همچنین ورزش موجب آرامش، كاهش ناراحتیهای فیزیكی دوران حاملگی از قبیل درد كمر و تهوع صبحگاهی (ویار)، و همچنین آسانتر شدن بازگشت بدن شما پس از زایمان به حالت طبیعی، می شود. اما اكنون كه حامله هستید، با محدودیتهایی در ورزش مواجهید. بدن شما تغییر كرده است: محل مركز ثقل بدن شما تغییر كرده، وزن بیشتری دارید و سریعتر خسته می شوید. به همین دلیل باید با احتیاط بیشتری ورزش كنید و به دقت وضعیت بدن خود را زیر نظر داشته باشید. در این صورت، هنگامی كه فعالیت بدنی شدید داشته و به وضعیت خطرناك نزدیك می شوید به سرعت از این مسئله آگاه خواهید شد.


اگر هریك از عوارض زیر را مشاهده كردید ورزش را متوقف كرده و در اولین فرصت به پزشك یا مامای خود اطلاع دهید. نشانه های خطر عبارتند از:

تهوع

بروز این حالت به معنای تولید مقادیر زیادی اسید لاكتیك است كه در نتیجه متابولیسم عضلات در حین فعالیت شدید و سنگین، ایجاد می شود.

سرگیجه

سرگیجه دائمی، یا سرگیجه به همراه تاری دید و سردرد یا تپش قلب، می تواند نشانه كم خونی شدید یا دیگر بیماریهایی باشد كه بر حاملگی شما تأثیر می گذارند.

كم آوردن نفس

اگر در هنگام ورزش، نمی توانید یك مكالمه عادی داشته باشید یا اینكه بسیار عرق می كنید، احتمالا فعالیت شما بیش از حد سنگین است. مراقب باشید كه فعالیت شما در محدوده ایمن و سالم ضربان قلب صورت گیرد و ضربان قلبتان از حداكثر مجاز بیشتر نشود.

تپش قلب

اگر هرگونه احساس عجیب، مثلا لرزش در سینه خود حس كردید، احتمالا فعالیت شما بیش از حد سنگین است. شدت فعالیت خود را به تدریج كمتر كرده و سپس آن را به كلی متوقف كنید. با مامای خود تماس گرفته و مراقب باشید كه فعالیت شما در محدوده ایمن و سالم ضربان قلب صورت گیرد و ضربان قلبتان از حداكثر مجاز بیشتر نشود.

تورم زیاد در دستها، پاها و قوزك پاها

دستها و پاهای شما ممكن است پس از ورزش كمی متورم شوند. اما اگر میزان تورم بیش از حد معمول باشد، ممكن است دچار عارضه پره‌اكلامپسی شده باشید.

تغییرات ناگهانی دمای بدن

اگر دستهای شما ناگهان سرد شدند، یا ناگهان احساس گرمی یا سردی كردید، نشانه اختلال در تنظیم دمای بدن است كه ممكن است برای جنین شما خطرناك باشد. در صورت افزایش بیش از حد دمای بدن یا گرما زده شدن، ممكن است همین حالات برای جنین نیز پیش بیاید و در نتیجه ممكن است جریان خون از سمت رحم به طرف پوست تغییر مسیر یابد تا دمای بدن پایین آورده شود كه این امر ممكن است جنین را در مخاطره قرار دهد.

موارد زیر جدی تر هستند؛ لذا در صورت مشاهده این عوارض، اگر به پزشك یا مامای خود دسترسی نداشتید، فورا به اورژانس مراجعه كنید:

خونریزی از واژن

هرچند برخی از خانمها در تمام طول حاملگی، مقداری لكه خون مشاهده می كنند، اما خونریزی می تواند موجب نگرانی شود. در اوائل دوران حاملگی، خونریزی مهبلی می تواند نشانه سقط جنین باشد. در سه ماهه های دوم و سوم، خونریزی ممكن است به زایمان زودرس، جفت سرراهی (پلاسنتا پرویا) و یا عارضه جدا شدگی جفت (دكولمان جفت) مربوط باشد كه در هر یك از این موارد مداخله فوری پزشكی ضروری خواهد بود.

تاری دید

اگر بینایی شما در طول تمرین تار می شود، احتمالا گرما زده شده اید و بدن شما آب زیادی از دست داده است، كه موجب كاهش فشار خون و فعالیت شدیدتر قلب می شود. در نتیجه، ممكن است خون كافی به اندامهای حیاتی در حال رشد كودك نرسد. همچنین ممكن است دچار عارضه ای به نام پره‌اكلامپسی شده باشید. علامتهای این عارضه عبارتند از: تورم و تجمع غیر عادی مایع در بافتهای بدن، فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار. از آنجا كه بروز این عارضه ممكن است مانع رسیدن خون كافی به جفت شود، می تواند برای كودك در حال رشد شما بسیار خطرناك باشد.

غش كردن

چه در حال ورزش كردن باشید یا نباشید، غش كردن در دوران حاملگی می تواند نشانه وجود یك بیماری باشد و در نتیجه وضعیت شما باید مورد بررسی قرار گیرد. غش كردن ممكن است در نتیجه یك عامل ساده مانند گرمازدگی و از دست دادن آب، یا نشانه یك بیماری جدی در سیستم گردش خون شما باشد. در این حالت ممكن است اكسیژن كافی به مغز شما نرسیده باشد، كه مسلما وضعیت كودكتان نیز مشابه بوده و اكسیژن كافی به او هم نرسیده است.

درد شدید در ناحیه شكم یا سینه

ممكن است رباطهای عضلات شما كشیده شده باشند، اما در عین حال ممكن است كه این درد شدید نشانه انقباضات عضلانی نیز باشد. جنین شما باید به سرعت مورد بررسی قرار گیرد و پزشك یا ماما تشخیص دهد كه آیا زمان زایمان فرا رسیده است یا خیر.نویسنده : م منتظری | نظرات() | ایجاد مطلب:1389/08/9 در 10:58