تبلیغات
مهر مادری - IUD چه تاثیری بر قاعدگی دارد؟
پیام بهداشتی
IUD چه تاثیری بر قاعدگی دارد؟

خونریزی قاعدگی طولانی تر و بیشتر می شود و ممكن است دردهای دوران قاعدگی نیز تشدید شود. در موارد استفاده از IUD حاوی مس ممكن است خونریزی بقدری شدید باشد كه برای جلوگیری از كم خونی تجویز آهن لازم باشد.

البته در انواع حاوی پروژستین پس از گذشت چند ماه مقدار و زمان خونریزی قاعدگی بشدت كاهش می یابد.

عوارض جانبی استفاده از IUD چیست؟

معمولا عارضه جانبی استفاده از IUD زیاد نیست. در انواع حاوی پروژستین ممكن است آكنه، سردرد، درد و سنگینی در پستانها و افسردگی بروز كند كه با گذشت زمان بهبود می یابد. این عوارض مشابه سایر روشهای هورمونی پروژستین تنها هستند و بعلت كمتر بودن مقدار این هورمون در خون استفاده كنندگان از IUD، شدت عوارض نیز كمتر از سایرین است.

آیا استفاده از آن مزایایی برای سلامتی دارد؟

پزشكان استفاده از انواع حاوی پروژستین را بعلت كاهش خونریزی قاعدگی، در افرادی كه پریودهای شدید و دردناك دارند توصیه می كنند. این موضوع خطر ابتلا به كم خونی فقر آهن را در این افراد كاهش می دهد.

بعضی از مطالعات نشان داده است كه استفاده از IUD خطر ابتلا به سرطان رحم را نیز كاهش می دهد.

آیا استفاده از آن مخاطراتی دارد؟

در هفته های اول پس از گذاشتن IUD خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن (PID) وجود دارد. در این بیماری ممكن است عفونت در رحم، لوله های رحمی و تخمدانها انتشار پیدا كند و منجر به اختلالاتی شود كه فرد را برای بارداری آینده دچار مشكل نماید. در موارد نادر این بیماری ممكن است كشنده باشد. بنابراین بررسی از نظر عفونت لگنی اولین و مهمترین دلیلی است كه فرد باید در فاصله چند هفته تا یك ماه بعد از گذاردن IUD به پزشك یا ماما مراجعه نماید. این بیماری در صورت تشخیص به راحتی با آنتی بیوتیك قابل درمان است و هر چه زودتر تشخیص داده شود، عوارض درازمدت آن كمتر خواهد بود.

در موارد اندكی ممكن است علیرغم داشتن IUD حاملگی اتفاق افتد و در اینصورت احتمال قرار گیری تخم در خارج از رحم و بروز بارداری خارج رحمی بیشتر خواهد بود. این وضعیت بسیار جدی بوده و نیاز به اقدام درمانی سریع دارد.

بندرت پارگی رحم در حین گذاشتن IUD رخ می دهد و خونریزی و آسیب جدی را موجب می شود كه می تواند منجر به اقدام جراحی برای درمان شود.

چه كسانی نباید از این وسیله استفاده كنند؟

در درجه اول خانمهایی كه احتمال می رود باردار باشند. بعلاوه شما نباید از IUD بعنوان یك روش پیشگیری از حاملگی استفاده كنید اگر یكی از شرایط زیر را داشته باشید:

  • ابتلا به التهاب و عفونت لگنی یا سابقه ابتلا به آن در 3 ماه گذشته
  • ابتلا كنونی به یكی از بیماریهای مقاربتی یا بودن در معرض خطر ابتلا به آنها
  • عفونت چركی دهانه رحم كه در آن التهاب دهانه رحم به سادگی منجر به خونریزی شده و ترشحات موكوسی همراه با چرك دارد.
  • ابتلا به عفونت پس از زایمان یا عفونت پس از سقط، یا سابقه ابتلا به آن در سه ماه گذشته
  • خونریزی واژینال غیر معمول با علت نامشخص
  • ابتلا به سرطان رحم
  • وجود فیبروم یا اختلالات ساختمانی رحم كه گذاشتن IUD را ناممكن می كند
  • بعلاوه شما نمی توانید از انواع حاوی پروژستین استفاده كنید اگر مبتلا به سرطان پستان یا بیماریهای كبدی باشید و نیز نباید از انواع حاوی مس استفاده كنید اگر به فلز مس آلرژی داشته یا مبتلا به بیماری نادر ویلسون باشید.نویسنده : م منتظری | نظرات() | ایجاد مطلب:1389/09/19 در 11:51