تبلیغات
مهر مادری - IUDچگونه از بارداری جلوگیری می كنند؟
پیام بهداشتی
IUDچگونه از بارداری جلوگیری می كنند؟

وجود IUD در رحم با نامناسب كردن محیط داخل رحم مانع از بارداری می شود. التهاب مختصر ناشی از حضور این وسیله در رحم موجب آسیب دیدگی یا تخریب اسپرمها و تخمك می شود و در صورتیكه عمل لقاح انجام شود، مانع جایگزینی مناسب تخم لقاح یافته در جداره داخلی رحم خواهد شود.


دوران شیردهی می توان از این وسیله (IUD) استفاده كرد؟

بله. با گذشت 6 هفته از زایمان، زمانی كه رحم به وضعیت قبل حاملگی باز می گردد، می توان انواع آی یو دی را در رحم قرار داد بدون اینكه بر مقدار یا كیفیت شیر مادر تاثیری داشته باشد.

چقدر در پیشگیری از حاملگی موثر است؟

IUD یكی ار مطمئن ترین روشهای جلوگیری از بارداری است بطوریكه در طول یك سال از 1000 نفر استفاده كننده از این وسیله حدود 1 تا 6 نفر (بر حسب نوع IUD) باردار می شوند. این مقدار به اندازه روش دائمی بستن لوله های رحم است با این مزیت كه هر زمان كه فرد بخواهد، قابل برداشتن است. البته روشهایی مانند استفاده از قرص نیز ممكن است به همین اندازه یا بیشتر موثر باشند اما در صورتیكه به درستی مصرف شوند. در استفاده از IUD پزشك یا ماما آنرا قرار می دهد و كافیست هر ماه توسط خود فرد چك شود.

آیا بعد از برداشتن، بر میزان باروری من تاثیر می گذارد؟

خیر. آی یو دی را می توان در هر زمان از سیكل قاعدگی برداشت و از همان زمان هم اقدام برای بارداری را آغاز كرد. قابلیت باروری شما همانند پیش از گذاشتن IUD خواهد بود.

چگونه باید آنرا تهیه كنم؟

از آنجا كه این وسیله باید توسط پزشك یا ماما گذاشته شود، شما باید به ایشان مراجعه كنید یا با مراجعه به مركز بهداشتی و درمانی محله خود درخواست این روش را برای پیشگیری از حاملگی بنمائید.

بهترین زمان برای گذاردن آی. یو. دی در روزهای پایان عادت ماهانه است، زیرا گذاردن آن در این زمان راحتتر است و احتمال بارداری نیز وجود ندارد. اما فقط محدود به همین زمان نیست و برای خانمی كه مطمئن است باردار نیست، در هر زمانی می توان آی. یو. دی گذاشت. در غیر از زمان خونریزی پریود، پزشك یا ماما برای اطمینان از باردار نبودن شما یك تست حاملگی درخواست می كند و برای اطمینان از نبود عفونت و التهاب لگنی شما را معاینه خواهد كرد. معمولا در مراجعه بعدی، وقتی كه جواب آزمایش شما آماده شود، IUD را برای شما قرار می دهد.

چگونه جای گذاری می شود؟

پزشك یا ماما هنگام جای گذاری IUD از شما می خواهد تا روی تخت مخصوص معاینه بروید، سپس واژن را باز كرده و محل را استریل می كند، برای باز نگه داشتن دهانه رحم از وسیله ای استفاده می كند كه ممكن است برای شما درد مختصری را ایجاد كند. پس از اندازه گیری عمق رحم، با استفاده از یك اپلیكاتور، IUD را داخل رحم قرار می دهد. در این مرحله ممكن است احساس انقباض داشته باشید.

با خروج اپلیكاتور، شاخه های T مانند ای یو دی باز می شود و دو رشته نخ نازك متصل به آن از دهانه رحم خارج شده و تا واژن امتداد می یابد. كل این مراحل بیش از چند دقیقه بطول نمی انجامد. ممكن است دردهای انقباضی مانند درد قاعدگی داشته باشید كه برای كاهش آن می توانید یك ساعت قبل از یك مسكن مانند ایبوبروفن استفاده كنید.

شما باید در قاعدگی بعدی برای معاینه نزد پزشك یا مامای خود بروید. او هنگام معاینه مطمئن می شود كه آیا IUD در محل خود قرار دارد و آیا گذاشتن آن منجر به عفونت نشده است؟ در ضمن این معاینه باید هر ساله تكرار شود.

آیا لازم است در آغاز مصرف از یك روش دیگر نیز برای جلوگیری از بارداری استفاده كنم؟

بله. برای اطمینان بیشتر، باید كه در ماه اول بعد از گذاشتن IUD، از یك روش دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده كنید.نویسنده : م منتظری | نظرات() | ایجاد مطلب:1389/09/19 در 10:43